پاورپوینت آماده: بررسی تاثیر سیستم های حمل و نقل بر محیط زیست و راه های مقابله با آنها

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است تعداد اسلاید : 49 اسلاید بررسی تاثیر سیستم های حمل و نقل بر محیط زیست و راه های مقابله با آنها تعریف آلودگی
در حال حاظر شما فایل با عنوان پاورپوینت آماده: بررسی تاثیر سیستم های حمل و نقل بر محیط زیست و راه های مقابله با آنها را دنبال می کنید .

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است


تعداد اسلاید : 49 اسلاید

بررسی تاثیر سیستم های حمل و نقل بر محیط زیست و راه های مقابله با آنها تعریف آلودگی افزايش مستقیم یا غیر مستقیم یک ماده مضر در محیط را آلودگی می نامند. انواع آلودگی های محیط زیست مرتبط با حمل و نقل آلودگي صوتي صدا وسيله عمده ارتباطات است. اگرچه موسیقی به عنوان صدایی مطلوب شناخته شده است ولی موسیقی با صدای بلند نیز آزاردهنده است. ليکن آلودگي صوتي،
با ترازهاي نامطلوب، مسأله بسيار مهم جوامع پيشرفته است. اينک مقررات ترازهاي مجاز، صداهایی که بوسيله خودروهاي کوچک و بزرگ در شاهراهها توليد مي‌شوند را محدود مي‌کند. حدود شدت مجاز براي نواحي مجاور يک شاهراه، 70 دسي بل و داخل محيط کار، 55 دسي بل است.
عامل صدا، انسان و ساير موجودات زنده را از بين نمي‌برد بلکه باعث ضعف شنوايي، ناشنوايي و ناراحتي‌هاي عصبي مي‌گردد. معمولا شدت صدا را با واحدي به نام دسي بل نشان مي‌ دهند. براي سنجش صداها نسبت log آنرا تعيین مي‌کنند. تحقيقات نشان مي‌دهد که از دست دادن شنوايي با سن افراد در جوامع صنعتي ديده مي‌شود. صدا‌هاي شديد کوتاه مدت در انسان باعث ناشنوايي موقت مي‌شود.
اگر انسان در معرض صداهاي بلند، براي مدت طولاني تري قرار گيرد ناشنوايي دائم پيش مي‌آيد. صدايي برابر 90 دسي‌بل روي سيستم عصبي تاثير مي‌گذارد. درکشورهای پيشرفته قدرت شنوايي زنان بهتر از مردان است. زيرا از نظر مشاغل صداهاي کمتري را تحمل مي‌کنند.
آلودگي‌هاي صوتي که در اطراف مناطق مسکوني موجب ناراحتي مي‌گردند عبارتند از: ـ کارخانجات
ـ کار‌هاي ساختماني
ـ صدا‌هاي ناشي از سيستم تهويه منازل
ـ صداي ناشي از حمل و نقل(صداي موتور هواپيما، بوغ اتومبيل). (سر و صداي داخل منازل مثل صداي تلويزيون و جاروبرقي و... که حايز اهميت اند.)
آزمايشات نشان مي‌دهند که صداي به شدت 160-150 دسي‌بل براي بعضي حيوانات کشنده و مرگبار است. اين حيوانات قبل از مرگ به تشنجات موضعي، فلج و رعشه دچار مي‌گردند. در انسانها رنگ‌پريدگي و بالارفتن فشارخون از اثرات آلودگيهاي صوتي است. درجه حرارت بدن نيز کاهش مي‌يابد. صدا‌هاي مداوم عکس العملهايي را در بدن ايجاد مي‌نمايد. از جمله انقباض رگها بيشتر مي‌گردد. درجه حرارت بدن نيز کاهش مي‌يابد. صدا‌هاي مداوم عکس‌العملهايي را در بدن ايجاد مي‌نمايد از جمله انقباض رگها بيشتر مي‌گردد و اين حالت پس از قطع صدا هنوز ادامه مي‌يابد. بدن انسان در خواب نيز به محرکهاي صوتي پاسخ مي‌دهد بدون اينکه فرد از خواب بيدار شود. (ضربان قلب و حالات ماهيچه‌ها تغيير مي‌کند).
بيماري رينا Raynaud
بررسي‌ها نشان مي‌دهد که کارگران کارخانجات چوب بري که با اره کار مي‌کنند و صداي 125 دسي بل را تحمل مي‌نمايند شبها وقتي به خانه برمي‌گردند انگشتان آنها سبز رنگ و بعد سفيد مي‌گردد که علائم بيماري وازواسپاستيک مي‌باشد که در نتيجه انقباض رگها و نارسايي در جريان خون عارض مي‌گردد. که اين ناراحتي به نام بيماري رينا يا انگشتان مرده معروف است.
اثرات آلودگي صوتي
طبيعت و شدت صدا
نزديکي شخص به منبع اصلي صدا
ادامه و مداومت صدا
وضع و موقعيت فيزيکي فرد

● روشهاي جلوگيري از آلودگي‌هاي صوتي
با توجه به اينکه معمولا صدا‌ها از توليد کننده‌اي